Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Tatlı Krizlerinizin Sebebini Hiç Merak Ettiniz Mi ?

Ana Sayfa » Kadın » Tatlı Krizlerinizin Sebebini Hiç Merak Ettiniz Mi ?

Dönem dönem kişilerde tatlı yemeye karşı duyulan talep artabilir. Tatlı krizinin sebeplerinden biri de düzensiz beslenmedir. Tatlı isteğini azaltabilmek ve kan şekerini dengede tutabilmek için günlük beslenmenin kafi ve dengeli olmalı.

Anadolu Sıhhat Merkezi Beslenme ve Rejim Uzmanı Burcu Demir “Kafi enerji ve gıda ögelerini alamayan, uzun süre aç kalan, yanlış rejimler tatbik eden, öğünlerini tertipli tüketmeyen kişilerde tatlı isteği daha çok olabilir. Fazlaca sık tatlı tükettiğinizde de tatlıya olan eğiliminiz artabilir” açıklamasında bulunmuş oldu.

Glikoz ve insülin (pankreasın beta hücrelerinde üretilen ve kan şekerini düşürmeye yarayan hormon) metabolizmasındaki bozukluk sebebi ile de tatlıya düşkünlük gelişebileceğini aktaran Anadolu Sıhhat Merkezi Beslenme ve Rejim Uzmanı Burcu Demir “Ağızda kuruluk, gerginlik, konsantrasyon bozukluğu, fazlaca sık idrara çıkma, aşırı tatlı isteği, halsizlik vb. emareler var ise herhangi bir mesele olup olmadığını öğrenebilmek için endokrinoloji desteği alınmalıdır” dedi.

Bilhassa regl öncesinde hanımlarda tatlı yeme isteği artıyor
Beynin serotonin ve endorfin adında olan mutluluk hormonları salgıladığını vurgulayan Anadolu Sıhhat Merkezi Beslenme ve Rejim Uzmanı Burcu Demir tatlı krizine dair mühim bilgiler paylaştı. Demir “Yaşamış olduğumuz bazı sıkıntılar sebebi ile bu hormonlar yetersiz salınır ve kendimizi mutsuz hissederiz. Bu şekilde durumlarda tatlıya yönelir, ruhsal olarak bizi mutlu ettiğine inanırız. Bilhassa tane öncesi dönemde hanımlarda tatlı isteği gene hormonların tesiri ile artış izah edebilir” açıklamasında bulunmuş oldu.

Tatlı krizi iyi mi önlenebilir?
• Öğün atlamamaya çalışın. Kan şekerinizi dengede tutmak, metabolizma hızını arttırmak ve bir sonraki öğünde oluşabilecek açlık durumunuzu denetim altında tutmak için öğün aralarında minimum 2 maksimum 4 saat olacak şekilde günde 5-6 öğün beslenmeye itina gösterin. Aksi takdirde kan şekeriniz düşer ve canınız daha oldukca tatlı isteyebilir.

• Organik tatlı olarak meyve tüketebilirsiniz. Hem antioksidan vitaminler hem de kafi lif almanız için günde 3-4 porsiyon meyve tüketmeye itina gösterin.

• Glisemik indeksi yüksek besinler kana acele karışır ve şeker düzeyinizi süratli yükseltip, süratli indirir. Bu da sizin tatlı isteğinizi arttırır. O yüzden lif oranı yüksek, glisemik indeksi düşük karbonhidratlar tüketin. Mesela; pirinç yerine bulgur, kinoa, beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmek, karpuz muz yerine elma, armut, şeftali tercih edebilirsiniz.

• Kuru meyvelerin fruktoz ve glukoz oranı daha yüksektir ve daha oldukca tatlıdır, fakat vitamin-mineral değerleri yüksektir. Gün içinde porsiyon ölçüsüne dikkat ederek kuru üzüm, dut, kayısı şeklinde meyveler tüketirseniz tatlı isteğinizi azaltabilirsiniz.

• Meyveleri tüketirken yanında süt, yoğurt, kefir benzer biçimde protein deposu besinlerle tüketmeniz, meyvedeki şekerin daha yavaş emilmesini sağlar.

• Pekmez hem organik şeker hem de vitamin-mineral deposudur, enerji verir. Ölçüsüne dikkat ederseniz günlük beslenmenizde yer alabilir.

• Şerbeti tatlılar yerine haftada 1-2 kere sütlü tatlı yada meyveli tatlılar tercih edebilirsiniz.

• Tarçının kan şekerini regüle tesiri olduğundan yeşil çay, beyaz çay yada öteki nebat çaylarınıza çubuk tarçın, süte yada yoğurda ise toz tarçın olarak ilave edebilirsiniz.

Delicious

Tatlı Krizlerinizin Sebebini Hiç Merak Ettiniz Mi ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Yok Artık Diyeceğiniz , Yıllar Önce Beraber Olmuş Ünlüler 2017’nin En Güzel Gelinlik Modelleri En Ünlü Caddeler Listesinde Dünya’nın İlk 25’i Koç Burcunu Heryerde Tanıyabileceğiniz 10 Özellik Aç Kalmadan Kilo Vermek İster Misin ? İçeri Buyur Hac Hurmasının Faydaları Saymakla Bitmiyor

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

F5Yaz.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır