Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Fazla Kiloların Asıl Sebebi Bulundu

Ana Sayfa » Güncel » Fazla Kiloların Asıl Sebebi Bulundu

Aşırı yeme alışkanlığı olan bir çok şahıs kendilerinde ‘irade problemi’ bulunduğunu düşünür. Fakat bu doğru değil! 

İştahınızı denetim edemiyorsanız, mesele yiyecek yerken aslen yiyecek yemediğinizdir. Sıhhatli beslenmeye çalışırken, ne yediğinizi, tadını ve yemekten zevk almayı unutuyoruz. Beyin bu unutkanlığı ‘’açlık’’ olarak tanımlar ve sizi daha çok yemeye zorlar.

ECHOMAR Ataköy Hastanesi’nden Uzman Diyetisyen Burcu Tunç, mühim olanın kilo vermek değil, verilen kilonun korunması bulunduğunu vurguluyor.

Tunç, “Araştırmalar, zayıflama programlarıyla kilo verenlerin ortalama yüzde 98’inin 1-2 yıl içinde kaybettikleri kiloyu geri aldıklarını gösteriyor. Verdikleri kiloyu sakınan yüzde 2’lik kısma bakıldığında tek bir ortak yönleri var: Kariyer, ilişki, çevre yada davranış değişikliği şeklinde yaşam konularında köktencilik bir değişikliğin olması.

Beslenme danışmanlığında davranış değişikliğini hedefleyen uygulamalar esas alınmalı. Davranış değişikliği terapisi ile kişinin sıhhatli kiloya ulaşabilmesi için mevcut beslenme alışkanlıkları inceleniyor; sıhhatli alışkanlıklar edinmesi için somut tavsiyeler sunuluyor, neyi değiştirmesi gerektiğinden oldukça, iyi mi değiştireceği mevzusunda çözüm öneriliyor. Davranış değişikliği süreci; beslenme eğitimi, gıda ve fizyolojik aktivite kaydı, uyarıcı kontrolü, yavaş yeme, egzersiz, bilişsel terapi şeklinde birçok tekniği içeriyor. Bu aşamalar sonucunda bireyi izliyor, kişiye hususi hedef belirliyor ve problemini çözmeye yönelik tedavisini başlatıyoruz.” diyor.
Davranış değişikliği terapisi, Dünya Sıhhat Örgütü (WHO) tarafınca kabul edilen tek kalıcı zayıflama yöntemi olarak dikkat çekiyor.

İlk Adım Mutfakta Gizli saklı

1. Buzdolabı düzeni: Yemeniz ihtiyaç duyulan yiyecekleri ön tarafa yerleştirirken, zararlıları ise arkaya saklayın. Tek yaşıyorsanız zararlıları dolapta bulundurmamanız en iyisi! Araştırmalara bakılırsa, buzdolabı düzenlerine dikkat eden kişilerin, bir tek meyve ve sebzeleri orta rafta bulundurarak, ayda 2 kilogram verdiği saptanmıştır.

2. Dünden artanları saklayın: Akşam arkadaşlarınızı yemeğe çağrı ettiniz, fakat yiyecekler arttı. Dolabı her açtığınızda yiyecekler size bakarsa, onları yiyecek istersiniz. Buzluğa kaldırmak yada üzerini folyoyla kapatmak, öteki öğüne kadar beklemenize yardım edecektir.

3. Alışveriş sepetinizi küçültün: Alışverişi toptan yapmak daha hesaplı olabilir, fakat vücudumuz için değil! Toptan alışveriş yapanların gıda tüketimlerinin, öteki kişilere oranla yüzde 56 daha çok olduğu gözlenmiştir. Toptan aldığımız yiyecekleri minik porsiyonlara bölmek yalnızca 10 dakikanızı alır, fakat rejiminizden yüzlerce kaloriyi çıkarır.

4. Kaşık, tabak ve kaselerinizi küçültün: Ufak bir kasede 1 top dondurma düzgüsel görünürken büyük bir kasede size kafi gelmeyecektir. Bununla birlikte ufak çatal-kaşık kullanımı, yemeğinizi daha yavaş yemenizi sağlar ve yemeğiniz bittiğinde kendinizi tok hissedersiniz.

5. Kendi yemeğinizi kendiniz alın: Masada size yiyecek servis ediliyorsa, tabağınıza konulmuş olan yemeği bitirmek istersiniz. Kendi servisinizi kendiniz yaparak hem porsiyon büyüklüğünüzü belirler, hem de fazla yeme isteğinden kurtulmuş olmuş olursunuz.

Bu ve benzeri taktikler uygulandığında adım adım beslenme alışkanlıklarınızın değiştiğini fark edecek, bunun bir yaşam biçimi haline geldiğini ve kilonuzu uzun solukta koruyabildiğinizi görmüş olacaksınız.

Delicious

Fazla Kiloların Asıl Sebebi Bulundu - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Size Dünyanın En Samimi Adamını Gösterelim mi ? Tatil Cenneti Isparta Kuyucak | Gezi Rehberi | Otel Tavsiyeleri 89.Oscar Ödülleri Sahiplerini Buldu Planetstorm: Fallen Horizon Her Okul İçin Mutlaka Uygulanması Gereken Muhteşem Fikir Sürpriz Sonla Biten Birbirinden Mükemmel 10 Film

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

F5Yaz.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır